Medals Shared Round at First Two Days of Skiffie Worlds


Keep up to  date with all the results from Skiffie Worlds 2016 as they come in on the Skiffie Worlds Updates and Craic Facebook Page.

skiffie worlds poster

After two days racing at Skiffie Worlds 2016 we have had seven of the 19 finals, with gold medals going to six different clubs.  Medals have been well spread out, with wins for Crail (Women 40+), North Berwick (u19 Mixed),  Four Pilchards (Cornwall)(Men 60+),  Avoch (under 17 Men),  Cockenzie and Port Seton (Men 40+ and Mixed Open B) and Broughty Ferry (Women 60+).  There have been strong showings from local clubs, with Dundrum and Strangford in particular both being in the mix for medals, and  Tasmania and Woudrichem (Netherlands) leading the charge from overseas.

If you are in the area please come down to support the rowers and enjoy the atmosphere of the atheletes village.  Racing continues at Delamont Country Park on Wednesday through till Saturday. On Saturday there will be a festival going on all day at Strangford village, with events also going ahead at Portaferry.  The skiffs will row round to the Narrows from Delamont in the afternoon to be a part of the festival.

 

Skiffs at rest before racing: Allan Robertson on SCR Facebook Page

Skiffs at rest before racing: Allan Robertson on SCR Facebook Page

Results – Finals:

Mixed open B final  (Monday)
1 00:12:09.772 50 Cockenzie
2 00:12:17.722 11 St Ayles
3 00:12:19.561 7 North Berwick
4 00:12:21.405 83 Dundrum
5 00:12:35.840 102 Strangford
6 00:12:36.426 31 Crail
7 00:12:37.700 140 Blades
8 00:12:39.905 111 Eastern
9 00:12:45.793 70 Bunillidh
10 00:12:46.527 78 Killyleagh Rowing
11 00:12:53.560 72 Avoch
12 00:12:58.343 78 Islay
13 00:13:06.109 93 FOCCR
14 00:13:08.293 93 Portsoy
15 00:14:11.625 3 Wsv Woudrichem

 

60+ ladies final Monday
1 00:13:34.533 94 Broughty ferry
2 00:13:37.827 83 Dundrum
3 00:13:40.966 7 North Berwick
4 00:13:57.185 11 St Ayles
5 00:14:02.745 40 Queensferry
6 00:14:47.315 18 Ullapool
7 00:14:49.010 7 Lake Champlain USA
8 00:15:03.095 8 Sketrick
9 00:15:06.313 102 Strangford
10 00:15:20.096 93 FOCCR

 

Under 17 men final 14.30 Tuesday
1 00:06:25.607 72 Avoch
2 00:06:30.715 93 Firth of Clyde
3 00:06:47.149 7 North Berwick
4 00:07:07.285 102 Strangford
5 00:07:08.622 41 Portsoy
6 00:07:25.405 111 Eastern
7 00:07:32.221 83 Drundrum
8 00:07:36.992 78 Killyleagh Rowing
DNF DNF 156 Killyleagh YC
DNF DNF 3 Wsv Woudrichem

40+ men final 1500 Tuesday

1 00:11:54.340 50 Port Seton
2 00:11:59.449 3 Coigach
3 00:12:03.388 7 North Berwick
4 00:12:06.019 83 Drundrum
5 00:12:07.390 111 Eastern
6 00:12:17.785 70 Bunillidh
7 00:12:19.154 11 St Islay
8 00:12:24.203 18 Ullapool
9 00:12:32.154 94 Broughty ferry
10 00:12:37.043 102 Strangford
11 00:12:53.997 78 Killyleagh RC
12 00:13:25.083 93 FOCCR
13 00:15:00.877 140 Blades

 

40 + women final 15.30 Tuesday
1 00:12:50.824 31 Crail
2 00:13:06.777 111 Eastern
3 00:13:17.127 7 North Berwick
4 00:13:17.927 11 St Ayles
5 00:13:31.170 83 Drundrum
6 00:13:39.939 72 Avoch
7 00:13:40.512 50 Cockenzie
8 00:13:41.154 94 Broughty ferry
9 00:13:44.091 41 Portsoy
10 00:13:48.783 119 Tasmania
11 00:14:06.915 102 Strangford
12 00:14:20.600 93 FOCCR
13 00:14:27.032 112 Sketrick
14 00:14:35.374 27 Islay
15 00:14:43.776 70 Bunillidh

 

under 19 mixed final Tuesday 16.00

1 00:06:22.927 7 North Berwick
2 00:06:28.307 111 Wsv
3 00:06:33.770 11 St Ayles
4 00:06:38.320 93 FOCCR
5 00:06:44.409 41 Portsoy
6 00:06:47.276 18 Ullapool
7 00:06:48.000 102 Strangford
8 00:06:51.075 72 Avoch
9 00:06:58.198 50 Cockenzie
10 00:07:03.693 83 Dundrum

60+ mens final tuesday 16.30

1 00:12:26.665 177 Pilchards
2 00:12:40.765 3 Coigach
3 00:12:46.970 83 Drundrum
4 00:13:05.583 18 Ullapool
5 00:13:16.783 31 Crail
6 00:13:28.427 111 Eastern
7 00:13:29.588 78 Killyleagh RC
8 00:13:35.220 7 North Berwick
9 00:13:43.227 124 Bristol
10 00:13:52.040 102 Strangford

Results –  Heats (First 5 Boats to the Final):

open B Mixed heat 1
1 00:12:49.817 50 Cockenzie
2 00:13:03.666 83 Drundrum
3 00:13:06.032 111 Eastern
4 00:13:24.047 93 FOCCR
5 00:13:25.388 78 Killyleagh
6 00:13:45.997 94 Broughty Ferry
7 00:14:17.091 10 Ullapool
8 00:14:42.921 46 Catterline
9 00:14:56.204 28 North Queensferry
10 00:15:37.352 124 Bristol

 

Open B Mixed Heat 2

1 00:13:01.147 11 St Ayles
2 00:13:10.268 102 Strangford
3 00:13:11.135 7 North Berwick
4 00:13:21.285 41 Portsoy
5 00:13:27.225 27 Islay
6 00:13:27.611 3 Coigach
7 00:13:59.235 156 Killyleagh
8 00:14:14.979 40 Queens ferry
9 00:14:26.071 112 Sketrick
10 00:14:32.519 65 Colliestion
11 00:14:57.588 79 Black Neb

Open B mixed heat 3
1 00:13:03.852 70 Bunllidh
2 00:13:05.548 140 Blades
3 00:13:27.084 31 Crail
4 00:13:54.130 72 Avoch
5 00:14:28.742 3 Wsv Netherlands
6 00:14:36.865 85 Burghhead
7 00:14:40.624 87 Portaferry
8 00:14:42.083 5 Lake Champlain
9 00:14:54.928 25 Troon
10 00:15:37.987 30 Carrick
11 00:16:30.259 57 Blakeney

 

60 + female heat 1
1 00:13:41.765 94 Broughty
2 00:13:59.616 40 Queensferry
3 00:14:12.627 11 St Ayles
4 00:14:47.237 18 Ullapool
5 00:14:48.136 102 Strangford
6 00:15:05.044 25 Troon
7 00:15:15.364 72 Avoch
8 00:15:46.319 57 Blakeney
9 00:16:36.773 30 Carrick

 

60+ female heat 2
1 00:13:35.804 7 North Berwick
2 00:13:57.954 83 Drundrum
3 00:14:45.866 112 Sketrick
4 00:14:47.672 – Lake Champlain
5 00:14:56.383 93 Firth of Clyde
6 00:14:59.836 87 Portaferry
7 00:15:53.614 79 Killyleagh
8 00:16:09.459 77 Ayle of Quinte
9 00:16:23.759 124 Bristol

 

40+ male heat 1
1 00:12:31.655 11 St Ayles
2 00:12:43.456 140 Blades
3 00:13:00.985 78 Killyleagh
4 00:13:13.573 93 Firth of Clyde
5 00:13:34.118 124 Bristol
6 00:14:00.241 25 Troon
7 00:14:37.088 57 Blakeney

 

40 + male heat 2
1 00:11:54.238 50 Cockenzie
2 00:11:57.523 3 Coigach
3 00:12:07.214 111 Eastern amature
4 00:12:08.291 83 Drundrum
5 00:12:16.680 94 Broughty ferry
6 00:12:21.607 3 Wsv
7 00:12:39.340 112 Sketrick
8 00:12:47.271 72 Avoch
9 00:13:06.411 27 Islay
10 00:13:07.453 46 Catterline

 

40+ males heat 3
1 00:12:08.188 7 North Berwick
2 00:12:15.690 70 Bunillidh
3 00:12:19.632 18 Ullapool
4 00:12:25.069 177 Pilchards
5 00:12:53.484 102 Strangford
6 00:12:59.926 41 Portsoy
7 00:13:21.754 65 Collieston
8 00:13:42.625 40 Queens ferry
9 00:14:23.117 156 Killyleagh
10 00:14:36.732 30 Carrick

40+female heat 1 (Tuesday)
1 00:12:49.833 111 Eastern
2 00:12:50.961 84 Dundrum
3 00:12:58.158 31 Crail
4 00:13:05.580 50 Port seton
5 00:13:07.008 41 Portsoy
6 00:13:10.618 140 Blades
7 00:13:36.919 18 Ullapool
8 00:13:51.898 26 Pittenweem
9 00:14:14.979 10 Lake Champlain
10 00:14:29.255 03 Wsv
11 00:14:35.429 40 Queensferry
12 00:16:26.349 79 Black Neb

40+ female heat 2
1 00:13:05.203 11 St Ayles
2 00:13:30.422 94 Broughty ferry
3 00:13:45.877 93 Firth of Clyde
4 00:13:46.840 27 Islay
5 00:13:57.117 112 Sketrick
6 00:14:15.598 65 Collieston
7 00:14:25.787 78 Killyleagh costal rowing
8 00:14:31.182 30 Carrick
9 00:14:56.289 46 Catterline
10 00:15:12.628 25 Troon
11 00:16:07.527 57 Blakeney
DNF DNF 156 Killyleagh YC

 

40+ females heat 3

1 00:12:51.605 7 North Berwick
2 00:13:02.283 72 Avoch
3 00:13:24.004 119 Tasmania
4 00:13:29.050 102 Strangford
5 00:13:50.234 102 Bunillidh
6 00:13:52.269 28 North queens
7 00:15:23.262 87 Portaferry
8 00:16:55.797 124 Bristol
DNF DNF 81 Donaghadee
DNF DNF 3 Coigach

60 + male heat 1
1 00:12:43.363 3 Coigach
2 00:12:44.703 18 Ullapool
3 00:12:57.966 111 Eastern
4 00:12:59.629 7 North Berwick
5 00:13:10.807 78 Killyleagh RC
6 00:13:11.979 27 Islay
7 00:13:17.512 112 Sketrick
8 00:13:25.693 57 Blakeney
9 00:13:29.759 1 Lake Champlain
10 00:13:34.581 30 Carrick
11 00:14:35.472 25 Troon
12 00:15:15.357 87 Portaferry

60+ male heat 2

1 00:12:32.411 177 Four Pilchards
2 00:12:45.749 83 Drundrum
3 00:13:07.667 31 Crail
4 00:13:17.989 102 Strangford
5 00:13:27.549 124 Bristol
6 00:13:29.335 72 Avoch
7 00:13:42.202 93 FOCCR
8 00:13:42.885 11 St Ayles
9 00:13:51.212 40 Queensferry
10 00:13:55.665 77 Ayles of quinte
11 00:15:02.181 156 Killyleagh YC

 

under 19 mixed heat 1
1 00:06:47.081 3 Wsv Woudrichem
2 00:06:52.430 83 Dundrum
3 00:06:53.808 18 Ullapool
4 00:07:04.483 7 North Berwick
5 00:07:14.316 50 Cockenzie
6 00:07:57.436 78 Killyleagh RC
DNF DNF 156 Killyleagh YC
DNF DNF 3 Coigach

 

under 19 mixed heat 2
1 00:06:16.623 1 St Ayles
2 00:06:33.596 93 FOCCR
3 00:06:42.086 72 Avoch
4 00:06:50.464 41 Portsoy
5 00:06:55.978 102 Strangford
6 00:07:27.975 31 Crail
DNF DNF 87 Portaferry
DNF DNF 30 Carrick

 

Comments are closed.